Levandulový olej


Levandule je mojí voňavou favoritkou, představou prázdnin, horkých letních dní a nekonečných večerů. Miluji její fialové odstíny, květy obsypané bzučícími včelami i čmeláky. Zkoušela jsem jí několik let pěstovat v různých truhlících i květináčích, bohužel neúspěšně. Až když jsme se přestěhovali do ulice s příznačným názvem Na Fialce, podařilo se mi na malém záhonku před domem vypěstovat první levanduli.

Když jsem po první sezóně stříhala odkvetlé části, které neuvěřitelně voněly a byly plné oleje, bylo mi líto je hodit jen tak do popelnice. Začala jsem se na internetu pídit po nějakém smysluplném využití a zpracování. Nemám doma žádné složité zařízení na extrakci ani lisování oleje, vzala jsem, co jsem měla a co bylo mému srdci nejbližší. Velkou sklenici s patentním uzávěrem a olivový olej. Napěchovala jsem sklenici suchou levandulí, zalila až po okraj olejem a umístila ji do temna našeho sklepa. Občas jsem došla sklenici protřepat a zkontrolovat, jestli levandule neplesniví.

Po šesti týdnech už byla má trpělivost v koncích. Otevřela jsem sklenici a… Vznikl první levandulový olivový olej. Úžasná intenzivní vůně levandule, která zcela překryla vůni olivového oleje. Na ní není nic špatného, ale ne každý si chce jít večer lehnout do postele a vonět jako přísada do zeleninového salátu.

Nakoupila jsem fialové skleněné lahvičky a začala jsem olej rozdávat svým kamarádkám. Ohlasy byly nadšené. Intenzivní uklidňující vůně levandule v jediné kapce, vyživující účinky olivového, za studena lisovaného, oleje z Itálie. Žádné konzervanty, žádná chemie, jen dvě suroviny…

Používám olej na obličej a celé tělo, přidávám do konečků vlasů, když cítím, že to potřebuji. Zrušila jsem veškerá chemická tělová mléka, krémy na obličej, i odličovadlo voděodolné řasenky. Na závěr mých jógových lekcí dostávají účastníci velmi často kapku oleje do dlaně.

Pro koho není olej vhodný?

  • při alergii na levanduli nebo olivový olej
  • pokud nemáte rádi vůni levandule
  • pokud máte pocit, že olej je pro vás moc mastný

Máte o můj levandulový olej zájem?

Do obchůdku tudy

Levandulový olej
Levandulový olej
Levandulový olej
Levandule, Toskánsko
Levandule, Toskánsko